Kamienie

Szafir

szafir.jpgSzafir - jest niezwykle rzadkim i bardzo twardym minerałem. Największe zasoby szafiru znajdują się na Sri Lance, w Indiach, Australii, Kambodży oraz w Tajlandii, Rosji, Stanach Zjednoczonych i w Kolumbii oraz na Madagaskarze. Polscy poszukiwacze mogą spróbować swych sił w osadach rzeki Izery oraz okolicach Karpacza. Jest bardzo poszukiwanym kamieniem kolekcjonerskim. Wykorzystywany jest również do wyrobu luksusowej biżuterii.

Niebieska barwa powoduje, że kamień bywa nazywany niebiańskim. Od wieków symbolizuje czystość, wszelką wiedzę, jasność umysłu i nieśmiertelność. Sprzyja umacnianiu związków. Starożytni Grecy oraz Rzymianie czcili szafir jako kamień prawdy i sprawiedliwości.

Diament

diament.jpgDiament - najtwardszy, występujący na Ziemi minerał. Pod względem fizycznym jest węglem w najczystszej postaci. Największe złoża znajdują się w południowej Afryce, Rosji, Australii, Indiach i Brazylii. Najstarsze diamenty zaczęły swe formowanie ponad 4 miliardy lat temu. Po oszlifowaniu, w postaci brylantów, stanowią biżuterię osiągającą wartość liczoną w milionach dolarów amerykańskich.

Czytaj więcej: Diament

Onyks

onyks.jpgNależy do jednej z najcenniejszych odmian chalcedonu. W języku greckim onix oznacza dosłownie paznokieć, pazur, racicę (odzwierciedlenie ostrych krawędzi, kształtu i dużej twardości minerału). Onyks o naprzemiennych, biało-czarnych warstwach, bywa nazywany czarnym, tudzież arabskim. Ponadto kamień ten występuje w białym i zielonym kolorze. W naturalnej postaci można go spotkać niemal na całym świecie. Już od czasów starożytnych wykorzystywano go między innymi do wyrobu pieczęci. Ma także zastosowanie w jubilerstwie.

Czytaj więcej: Onyks

Granat

granat.jpgGranat - jest minerałem z gromady krzemianów. Jego nazwa ma pochodzenie łacińskie (granatus) i nawiązuje do ziaren owoców granatu. Najłatwiej zobaczyć je w naturze na terenie Republiki Południowej Afryki, Czech, Brazylii, Indii, Madagaskaru oraz w Stanach Zjednoczonych i Norwegii. W Polsce granat występuje głównie w Górach Sowich oraz Karkonoszach. Najwartościowsze okazy wykorzystuje się w branży jubilerskiej oraz jako kamienie kolekcjonerskie. Jest ich kilkanaście rodzajów.

Czytaj więcej: Granat

Perła

pera.jpgPerła - ten wytwór małży, a niekiedy nawet ślimaków, zbudowany jest z masy stanowiącej wnętrze skorupiaka. Tworzy się samoistnie, przeważnie w wyniku reakcji organicznej na przedostanie się do muszli innego ciała. O pięknie perły decydują mikrokryształy skupione wokół jądra. Nazwa pochodzi prawdopodobnie od kulistego kształtu - sphaerula w języku łacińskim. Pełnowartościowe są jedynie perły powstające w sposób naturalny. Jako takie występują przede wszystkim na wybrzeżach Japonii, Meksyku, Haiti, Australii, Zatoki Perskiej i Indii. Najbardziej lśniące i kuliste okazy wykorzystywane są w jubilerstwie do tworzenia kosztownych ozdób.

Czytaj więcej: Perła

Lazuryt

lazuryt.jpgLazuryt - główny składnik Lapis lazuli, metamorficznej skały powstałej dzięki przeobrażeniom dolomitów i wapieni. Sam lazuryt to krzemianowy minerał, kamień półszlachetny, którego nazwa wywodzi się z języka arabskiego i perskiego (dosłownie oznacza niebieski, niebo). Znany jest ludzkości od kilku tysięcy lat. Największe złoża występują w afgańskim Hindukuszu, nad jeziorem Bajkał, w Chile, Kolorado, Kaliforni, we Włoszech, RPA oraz w Angoli. Jest bardzo cenionym kamieniem ozdobnym, dekoracyjnym i kolekcjonerskim.

Czytaj więcej: Lazuryt

Turkus

turkus.jpgTurkus - jest rzadkim minerałem należącym do gromady fosforanów. Jego nazwa oznacza dosłownie turecki kamień. Dawniej nazywany był także kalaitem - w języku greckim ładnym kamieniem. W Polsce można się na niego natknąć w rejonie Dolnego Śląska. Największe zasoby są jednak w posiadaniu Brazylii, Australii, Stanów Zjednoczonych, Chin (także Tybet) oraz Egiptu, Rosji i Iranu. Stosowany jest w jubilerstwie, zdobnictwie artystycznym; bardzo poszukiwany jako kamień ozdobny i kolekcjonerski. Stanowi odwieczny amulet młodych żon i dziewic. Dodaje siły, opanowania oraz jasności umysłu. Ochrania przed nieszczęśliwymi wypadkami - znakomity atrybut kierowców.

Czytaj więcej: Turkus

Topaz

topaz.jpgTopaz - należy do minerałów z gromady krzemianów. Występuje w kilkuset postaciach i barwach. Największe złoża topazu można spotkać w Ameryce Południowej (głównie Brazylia). Rekordowy okaz znaleziono w latach osiemdziesiątych - ważył aż pięć ton! Inne rejony świata, w których występuje ten kamień: Ural, Pakistan, Sri Lanka, Madagaskar, Japonia, Indie, Czechy, Ukraina, Norwegia, Niemcy, Karkonosze, Góry Izerskie.

Czytaj więcej: Topaz

Jaspis

jaspis.jpgJaspis - ta skała osadowa zbudowana jest z kwarcu i chalcedonu. Barwa jaspisu zależy od związków żelaza, występujących w danej partii. Najczęściej spotykanymi kolorami są: czerwony, zielony, brązowy, żółty. Największe pokłady kamienia można znaleźć na Syberii, Uralu, w Meksyku, USA, Chinach i Indiach. Na terenie Polski złoża są o wiele skromniejsze i występują głównie pod Krakowem. Jaspis ma zastosowanie jubilerskie, okładzinowe, dekoracyjne a jego rzadkie odmiany to prawdziwa gratka dla kolekcjonerów.

Czytaj więcej: Jaspis

Brylant

brylant.jpgBrylant - tak brzmi oficjalna nazwa w pełni oszlifowanego, okrągłego diamentu. Potocznie określenia brylant używa się do wszystkich oszlifowanych kamieni, jednak nawet dla doświadczonych jubilerów prawdziwy szlif brylantowy to wielka sztuka i nie lada osiągnięcie. Diamenty to najtwardsza substancja występująca na Ziemi. Są one sprasowanymi przez tysiąclecia kawałkami węgla w czystej postaci. Największe złoża minerału występują między innymi w Indiach, Republice Południowej Afryki, Rosji, Australii oraz Brazylii i Botswanie.

Czytaj więcej: Brylant

Rubin

rubin.jpgRubin - ów kamień szlachetny należy do rzadkich minerałów i jest odmianą korundu. Można go znaleźć głównie na Tajwanie, Sri Lance, w Australii, Kenii oraz Pakistanie. Polskie złoża już się praktycznie wyczerpały. Rubin występował kiedyś w Karkonoszach i na Dolnym Śląsku. Jest jednym z najcenniejszych kamieni jubilerskich.

Czytaj więcej: Rubin

Kamień księżycowy

kamie ksiycowy.jpgKamień księżycowy - to minerał z rodziny krzemianów. Wyróżnia się charakterystycznym zjawiskiem świetlnym - połyskującym, błękitnym pasmem, przemieszczającym się wraz z ruchem kamienia. Ów połysk ma najbardziej efektowną postać w przypadku niemal przezroczystych, bezbarwnych - niezwykle rzadkich okazów. Można je znaleźć gównie w Indiach i na Sri Lance. O wiele trudniej byłoby trafić na te cenne minerały w rejonie Kotliny Jeleniogórskiej - jedynym obszarze ich występowania w Polsce. W czasach starożytnych nazywany był selenitem - na cześć greckiej bogini Księżyca. Kamień księżycowy posiada skrajne, odmienne moce, które zależą od usytuowania naturalnego satelity Ziemi w horoskopie konkretnej osoby.

Czytaj więcej: Kamień księżycowy

Szmaragd

szmaragd.jpgSzmaragd - jest odmianą berylu, a jego nazwa wywodzi się z greki oraz łaciny i oznacza dosłownie zielony. Największe europejskie złoża znajdują się w Austrii i Norwegii. Ponadto wydobyciem szmaragdu na skalę przemysłową może pochwalić się między innymi Rosja, Australia, Indie oraz Pakistan, Brazylia, Stany Zjednoczone i kilka państw afrykańskich. W Polsce występuje na Dolnym Śląsku. Jest bardzo cennym kamieniem jubilerskim, wykorzystywanym jako ozdoba od czasów starożytnych.

Czytaj więcej: Szmaragd

Agat

agat.jpgAgat - jest minerałem półszlachetnym, odmianą chalcedonu charakteryzującą się występowaniem w rozmaitych barwach. Jego nazwa pochodzi od sycylijskiej rzeki Achates. Agat znany jest od czasów starożytnych. Największe światowe złoża ulokowane są w Indiach, Brazylii oraz Urugwaju, na Madagaskarze i w Rosji. Można go znaleźć także w południowo-zachodniej Polsce.

Czytaj więcej: Agat

Heliotrop

heliotrop.jpgHeliotrop - jest odmianą chalcedonu, z podobnymi cechami jak plazma. Jego nazwa wywodzi się z greki i oznacza dosłownie zmieniający barwę na słońcu. Wykorzystuje się go w jubilerstwie. Polskie złoża są skromne, ale heliotrop występuje gdzieniegdzie na południu kraju. Za to na skalę przemysłową wydobywa się go w Indiach, Chinach, Rosji, Pakistanie, Australii, Brazylii i Szkocji.

Czytaj więcej: Heliotrop