Niebieski

niebieski.jpg

Odzwierciedla pewne oddalenie - na przykład niebo, lub morze zwykle oglądamy z pewnej perspektywy, która nie pozwala nam na bezpośredni kontakt. W ten sposób nasz umysł zakodował sobie, że błękit stwarza złudzenie dali. Nagminnie wykorzystywane jest ono w branży fotograficznej i przy aranżacji wnętrz.

Kolor niebieski utożsamia się z wiecznością, nieskończonym czasem oraz chłodem. Doskonale współgra ze swoim dokładnym przeciwieństwem, czyli barwą żółtą. Błękit zyskał symboliczne znaczenie już w czasach starożytnych. Przypisywany był wówczas między innymi rzymskiemu bogowi Jupiterowi oraz greckiemu - Zeusowi. Na ziemiach należących dziś do Iranu, barwy niebieskie informują o stanie żałoby.

Z kolei chrześcijanie kojarzą niebieski z kultem matki Jezusa Chrystusa, Maryją i wstąpieniem do niebios. Korzenie takiej zależności są jednak znacznie bardziej prozaiczne. Otóż barwa niebieska należała przed wiekami do jednej z najmniej dostępnych na rynku. Trudno było sztucznie uzyskać ten kolor i czerpano go np. z kamieni szlachetnych, co wpływało na bardzo wysokie ceny. Pierwsze portrety przedstawiające Maryję w niebieskich szatach miały podkreślić jej niezwykłość i oddawać cześć rodzicielce Chrystusa.