Planety

Neptun (Planeta)

Neptun - planetaNeptun – najbardziej oddalona od Słońca planeta w naszym układzie. Jej nazwa została zaczerpnięta od imienia mitologicznego, rzymskiego boga mórz. Uznawany jest za bliźniaka Urana. Obie planety mają bardzo podobną masę. Symbolika Neptuna ma związek z nieodgadnioną głębią ludzkiej psychiki, z jej skrajnymi odczuciami włącznie.

Czytaj więcej: Neptun (Planeta)

Saturn (Planeta)

Saturn - planetaSaturn —drugi co do wielkości oraz szósty pod względem oddalenia od gwiazdy centralnej w Układzie Słonecznym. Możecie kojarzyć charakterystyczne, lodowe pierścienie wokół planety. Saturn posiada aż kilkadziesiąt naturalnych satelitów. Znany jest z gigantycznych zjawisk burzowych, w czasie których prędkość wiatru dochodzi niemal do 2000 km/h.

Czytaj więcej: Saturn (Planeta)

Pluton (Planeta)

Pluton - planetaPluton - odkryty został w pierwszej połowie dwudziestego wieku przez astronoma ze Stanów Zjednoczonych, Clyde'a Tombaugha. W 2006 roku utracił status planety i od tej pory uznaje się go za obiekt transneptunowy. Nazwa pochodzi z kolei od imienia rzymskiego boga świata zmarłych, odpowiednika greckiego Hadesa.

Czytaj więcej: Pluton (Planeta)

Słońce

Slonce_gwiazda.jpgSłońce – wokół tej gorącej gwiazdy krąży Ziemia oraz wiele innych ciał niebieskich w układzie. Jest głównym źródłem energii w naszej części kosmosu oraz jej najjaśniejszym punktem. W czasach starożytnych Słońce było obiektem kultu większości ówczesnych cywilizacji.

Czytaj więcej: Słońce

Merkury (Planeta)

Merkury - planetaMerkury – jest najmniejszą planetą w znanym nam układzie. Znajduje się najbliżej Słońca, co zdecydowanie utrudnia jej swobodną obserwację. Znana jest ludzkości od tysięcy lat. Swoim ukształtowaniem Merkury jest bardzo podobny do Księżyca. Swoją nazwę zawdzięcza starożytnym Rzymianom: z uwagi na szybki obrót planety, nadano jej imię posłańca bogów i patrona handlarzy.

Czytaj więcej: Merkury (Planeta)

Wenus (Planeta)

Wenus - planetaWenus – stanowi trzecie pod względem jasności ciało niebieskie, widoczne przez nas na sklepieniu niebieskim. Mocą światła ustępuje jedynie Księżycowi i Słońcu. Nazwa planety wzięła się od imienia rzymskiej bogini miłości. Wenus bywała utożsamiana przez Greków z ich mitologiczną patronką gorących uczuć, Afrodytą. Nazywana bywa Gwiazdą Polarną.

Czytaj więcej: Wenus (Planeta)

Księżyc

ksiyc.jpgKsiężyc - jest jedynym naturalnym satelitą Ziemi. Jego polska nazwa wywodzi się z pradawnych wierzeń słowiańskich i oznacza księcia - wówczas określenie to odnosiło się do okresu między nowiem a pierwszą kwadrą. Od starożytności Księżyc był wdzięcznym tematem wielu dzieł sztuki i literatury.

Czytaj więcej: Księżyc

Mars (Planeta)

Mars - planetaMars – jest czwartą planetą w Układzie Słonecznym. Jej nazwa pochodzi od imienia starożytnego boga wojny. Symbol Marsa - krzyż materii - przedstawiał triumf siły instynktu oraz walki nad pierwiastkami harmonii i doskonałości. Ikona wzniesiona na kole ducha utożsamiana jest z nieograniczoną mocą naturalnych żądz.

Czytaj więcej: Mars (Planeta)

Uran (Planeta)

Uran - planetaUran - jest symbolem wielkich, rewolucyjnych idei oraz wszelkich zmian i odkryć. Odzwierciedla kilka stanów naszej psychiki: od niecierpliwości, poprzez ciągłą potrzebę życiowych zmian i dalekich podróży, po twórczą swobodę oraz niechęć do skostniałych, tradycyjnych wartości.

Czytaj więcej: Uran (Planeta)